Wartość globalnej sprzedaży doniczkowego storczyka Phalenopsis w 2000 roku wyniosła 100 mln USD. Jest to drugie miejsce w kategorii roślin doniczkowych – po poinsecji ( 200 mln USD).
Produkcja tego storczyka na świecie gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat, w przeciwieństwie do wszystkich innych roślin ozdobnych. Dla przykładu eksport doniczkowego Phalenopsis z Tajwanu do Japonii w latach 2006 – 2012 wzrósł o 430% i osiągnął wartość 42,32 mln USD. Na marginesie trzeba dodać, że do 2005 roku głównym odbiorcą tajwańskiego Phalenopsis w doniczkach były USA. Jednak amerykańskie służby fitosanitarne miały zastrzeżenia do metody okładania roślin mokrymi wodorostami. To doprowadziło do zablokowania tego rynku. Inni ważni odbiorcy - Japonia, Korea Południowa i Australia nie wyrażali podobnych zastrzeżeń. Obecnie rynek, jak i produkcja doniczkowego storczyka Phalenopsis mają charakter globalny: Hodowla nowych odmian odbywa się na Tajwanie, w Holandii, w USA. Wybrane klony są wprowadzane do hodowli tkankowej w Japonii.
Masowe rozmnażanie metodą kultur tkankowych ma miejsce w Chinach i na Tajwanie. Młode rośliny tzw. „młodzież” uprawiane są bliżej rynków zbytu ( USA, Holandia). Doprowadzanie do kwitnienia odbywa się w USA i Holandii. Największymi dostawcami doniczek z kwitnącym Phalenopsis jest Holandia ( 8 z 10 największych firm), USA i Japonia ( po 1 firmie wśród 10 największych). Do Polski kwitnące storczyki przybywają najczęściej z Holandii. Z Westlandu do Warszawy jest zaledwie 1240 km. Niemniej już na tym odcinku może się zainicjować dewastujący wpływ etylenu na jakość kwiatów. Kwitnące storczyki powinny utrzymywać swoje walory estetyczne przez trzy miesiące. Są one jednak niezwykle podatne na stres etylenowy. Zawartość 0,09 μL·L-1 etylenu w powietrzu powoduje więdnięcie kwiatów. Etylen ( C2H4 ) może pochodzić z emisji z silników spalinowych, zanieczyszczenia emitowanych do atmosfery, normalnej emisji z organów roślinnych i metabolizmu grzybów. Przed wysyłką doniczki z kwiatami są odpowiednio traktowane temperaturą, światłem i wilgocią. Ma to na celu utrzymanie jędrności rośliny oraz powstrzymanie kwiatów przed rozwinięciem. Rozwinięte kwiaty z dojrzałymi pylnikami są „generatorami” etylenu i powodują przyspieszone więdnięcie następnych kwiatów w kwiatostanie Phalenopsis. Ogrodnicy stosują dla ochrony przed zabójczym działaniem etylenu preparaty zawierające substancję 1-MCP.
1-metylocyklopropen (1-MCP) jest inhibitorem etylenu. Jest powszechnie stosowany w celu utrzymania świeżości roślin ozdobnych i kwiatów; opóźnia dojrzewanie owoców. 1-MCP wiąże się z receptorami etylenu w roślinie na poziomie tkankowym. Nie dopuszcza etylenu do jego receptorów w roślinie. Powinowactwo receptorów etylenu do 1-MCP jest 10 razy większe niż do etylenu. Gdy receptory etylenu storczyka są całkowicie zajęte przez cząsteczki 1-MCP, następuje wówczas blokada endogennych i egzogennych reakcji z etylenem. 1-MCP został zarejestrowany do stosowania na jabłkach. Jest to związek nietoksyczny, bez zapachu i mniej lotny niż inne cyklopropeny, latwo rozpuszczalny w wodzie, rozkładający się bez pozostałości. Może być stosowany w ogrodnictwie jako środek w pełni bezpieczny i wysoce efektywny. W przypadku storczyka Phalenopsis potraktowanie roślin 1-MCP w ilości 0,8 μL·L-1 powietrza - przez 4 godziny całkowicie hamowało więdnięcie kwiatów i pąków kwiatowych. W trosce o zapewnienie najwyższej jakości produktu, Kwiaciarnia Rakowiecka posiada w swojej ofercie kwitnący Phalenopsis traktowany przed wysyłką preparatem 1-MCP.